Tasarruf yapmak bir sanattır ve tasarruf yaparken göz önüne alınması gereken birçok unsur vardır. Bu yazıda kiracıya ev ya da kiradan kurtulmak isteyenlere yönelik 6 adımda nasıl tasarruf yapılacağı ve bu yönde adım atacaklara önerilerde bulunulacaktır.

1- Öncelikleri Belirleyin

Her insanın önem verdiği harcamalar vardır ve bu harcamalar her zaman yapılması gerekir denir. Ancak şu var ki harcama yapılacaksa dikkat edilmesi gereken unsur bu harcama kaleminin ne kadar elzem olduğudur. Elzem olan harcamalar kişiye göre değişir. Kimisi sosyalliğe harcarken kimisi eğitime önem verir. Bu sayede maaştan ayrılacak miktar ev almak isteyen kişilerin en önemli adımı olacaktır.

2- Gereksizse Harcamayın

Evde olan ihtiyaçları en iyi kişinin kendisi bilir. Bu açıdan dikkat edilmesi gereken fazladan alışveriş yapmamak gerçekten ihtiyaç varsa almaktır. Kredi ödeyen kişiler öncelikle gereksiz olan kalemleri listeden çıkararak ödemelerini yaparlar.

3- Hedef Belirleyin

Her aybaşında belirlenecek miktara ulaşılmaya çalışılmalıdır. Bu durum her ay bu hedefi gerçekleştirmeyi sağlayacak ve başarı şansını arttıracaktır.

4- Disiplinden Uzaklaşmamalı

Kişi harcama yaparken öncelikle kredi kartını lüzumsuz kullanmamalı harcamalarını belli bir oranda tutmalıdır. Aksi halde ev için para biriktirmek zor hale gelir ve kredi kartı borcu sürekli birikir.

5- İsraftan Kaçınmalı

Mutfak harcaması yaparken sürekli kullanılmayan ve temel olmayan harcamalardan uzak durulmalıdır. Kiradan kurtulmak isteyen bir kişi öncelikle harcamalarına dikkat etmeye öncelikle mutfaktan başlamalıdır. Aksi halde önü alınamayan bir masraf kapısı yaratılacak ve gereksiz harcamalar ciddi bir israf yükü de oluşturacaktır. Bu açıdan, mutfakta az tüketilen ve sağlığa zararlı olan yiyecek ve içeceklerden, işlenmiş gıdalardan ve özellikle işlenmiş et ve et ürünlerinden uzak durulmalıdır.

6- Evde Vakit Geçirmeyi Sevmeli

Kiracıya ev denildiğinde öncelikle harcamaların kontrolünü ele almak gerekir. Sosyal olmak isterken gereksiz şekilde fast food, kahve, çay, pasta tüketimi yapılmamalıdır. Ev almak isteyen bir kişinin öncelikli olarak basit gibi görünen bu tip harcamaları yapmaması cebini koruması açısından önem arz eder.