Birikim yapmak her ne kadar zor bir süreç olsa da, kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için nerdeyse zorunludur. Piyasada birçok yatırım aracı mevcuttur. Kimi zaman bu yatırım araçlarının arasından seçim yapmak oldukça zordur. Geçmişten günümüze en güvenli liman olarak görünen altın, yatırımcısına uzun vadede hiçbir zaman kayıp yaşatmamıştır. Birçok çeşidi bulunan altının en çok tercih edilen çeşitleri çeyrek altın, yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını ve işçiliksiz olarak üretilen 22 ayar bileziklerdir. Altının bu çeşitlerine kuyumcudan ulaşmak mümkündür. Ancak her defasında kuyumcuya gitmek istemeyen yatırımcılar bankalardan altın  hesabı açarak, yatırım yapabilirler. Bankaların ücretsiz açtığı bu hesap ile gram cinsinden altın alış satış işlemi yapılabilir.

Damlaya Damlaya Göl Olur

Tasarruf yaparak biriktirdiğimiz küçük miktarlar, seneler sonra büyük yatırımlara dönüşebilir. En iyi yatırım araçlarından birisi olan altın, küçük birikimlerimizi değerlendirmenin en akıllıca yoludur. Bankadan açtıracağımız  altın hesabı ile gram cinsinden altın alıp birikim sağlayabiliriz. Bu sayede altın fiyatlarındaki artış ile hesabımız her geçen gün büyüyecektir. Üstelik bu işlemleri kuyumcuya gitmeden internet ortamından bankamızdan halledebiliriz. Altın fiyatlarının her geçen sene arttığı düşünülürse, bu sene yaptığımız küçük yatırımlar seneye hatırı sayılır bir seviyeye ulaşmış olur. Altın hesabından yaptığımız alış satışların bir başka avantajı ise kuyumcularda oluşan alış satış farklarından etkilenmemiş oluruz. Örnek olarak kuyumcudan aldığımız çeyrek altını satarken 10 veya 15 lira gibi düşük bir rakamla satarız. Ancak altın hesabında alış satış arasındaki fark oldukça düşüktür.

En İyi Tasarruf Değerlendirme Aracı

Büyük fedakârlıklarla yaptığımız birikimleri en iyi yatırım aracı ile değerlendirmek en akıllıca yoldur. En eski tarihten bu yana altın değerini hiçbir zaman yitirmemiştir. Bu nedenle yaptığımız küçük birikimleri bir altın hesabı açarak büyütebiliriz. Yaptığımız bu küçük birikimler altının değer kazanmasıyla birlikte daha büyük birikimlere dönüşecektir. Bankaların sunduğu altın hesabı ile gram cinsinden altın alarak paramızı değerlendirebiliriz. Küçük birikimlerle oluşan bu altın hesabı altının yükselişiyle birlikte değer kazanacaktır. Ev sahibi olmak isteyenler bu sayede amaçlarına ulaşabilirler.