Günümüzde yatırım yapmak şartlar gereği önemli hale gelmiştir. Gelecek kaygısı taşıyan ve geleceğini önemseyen her birey çeşitli yatırım yöntemleri ile kendince önlemlerini almaktadır. Uzun vadede karlı çıkmak isteyen birçok kişi, altın gibi değerli eşyalar ile bu hedeflerini gerçekleştirmek için alışverişlerini sürdürmektedirler.
Altın çağlar boyunca en değerli ziynet eşyası olarak sürekli insanlar tarafından gerek takı gerekse yatırım için kullanılmıştır ve hala da günümüzde aynı değeri taşıyarak kullanılmaya devam etmektedir. Kişiler bu eşyaların stratejik olarak kullanımı için gerek kendi tecrübeleri gerekse profesyonel kişilerin desteğini alarak da bu planlarını gerçekleştirmektedir.

Kuyumcu Birikimi

Tercih edilen Birikim şekli eğer kuyumcudan olacaksa, bunun bazı artıları ve eksileri bulunmaktadır. İnsanların büyük bir çoğunluğunun yatırımlarını kuyumcudan alıp, halk tabiri ile yastık altı kavramı ile yapmaktadır. Eski dönemlerde anane kültüründen günümüze kadar uzanan, bu birikim şekli hala güncelliğini korumaktadır.
Alınan altın; çeyrek, yarım, tam ya da gram olmaktadır. Nadir olmakla birlikte yastık altı bilezik geleneği de devam etmekte. Kuyumcudan alınan altının artı yönü, el altında duran değerli bir ziynet eşyasını istenilen zamanda satabilme kolaylığı ile ön plana çıkar. Alındığı zaman ister kısa zamanda ister uzun vadede satış seçeneği ile kişilerin elini kolaylaştırdığı için tercih edilen bir yatırım şeklidir. Artı yönlerinin yanında eksi yönleri de bunmaktadır.
Maliyeti yüksek olan bir ziynet eşyası olduğu için, saklanması ve muhafaza edilmesi zordur. Yatırımı yapan kişi, kayıp ve çalınma riskini hesaplayıp, planlarını ona göre yapmak durumundadır. Bu yatırım şeklinin bilinen en büyük dezavantajı ise değer kaybı yaşayıp, alınanın aksi bir şekilde zararına satılacak olmasıdır.

Bankalardan Altın Birikimi

Bankaların altın yatırım hesapları ile de birikim yapılıp, altın fiyatlarının yükselmesinden kazanç elde etme yöntemleri de bulunmaktadır. Genelde bu yöntemin tercih sebebi, kişilerin kendilerinin piyasa güncel tablosunu takip etmek zorunda kalmadıkları ve güvenli oluşu içindir. Saklama ve muhafaza sıkıntısı olmadan, banka aracılığı ile satmak ve almak ilgili kişilerin tercihi doğrultusunda ilerlemektedir.
Artısı; nakde sıkışıldığında, bankadan ihtiyaç dâhilinde ki meblağ kadar nakit elde edilebilmektedir. Eksi yönü ise; Yine aynı şekilde yaşanacak bir değer kaybında, alım satım halinde oluşabilecek maliyetler fazla olabilmektedir. En önemli eksiği ise, bankanın çalışmadığı saatlerde altın alımı ve satımı yapılamamaktadır. Bu da yatırım konusunda tasarruf yapmak için engel teşkil eden unsurlardan biridir.