Araba almaya karar veren bir kişi öncelikli olarak bu arabayı nasıl alacağını belirlemelidir. Araba almaya karar verildikten sonra araba almanın yöntemleri araştırılır. Yöntemler çok çeşitlidir hangisinin kişiye uygun olduğu kişinin yaşantısına, maddi durumuna ve beklentilerine göre değişmektedir.

O açıdan araç alan bir kişi öncelikli olarak hangi yöntemle araç alacağına karar verirken doğru bir yol olup olmadığını daha sorgulamalıdır. Öncelikli olarak kişiye tasarruf yöntemi ile araç almayı tercih etmelidir.

Çünkü tasarruf önemli oranda bir banka kredisinde ödenmesinden kişiyi kurtarır ve öyle araç için ek bir maliyet kurtulmuş olunur çünkü bu maliyet ciddi oranda yüksek çıkabileceği gibi bir aracın satıldıktan sonra da belirli bir kar getireceği de dikkate alınmalıdır. Bu açıdan araç alacak olan bir kişi önemli bu konuya dikkat etmeli ve bu konuyu tasarruf yöntemi olarak değerlendirmelidir.

Banka Faizleri

Yani araç alacak bir kişi öncelikli olarak banka kredilerine araştırır. Ancak her bankanın uygun kredisi bulunmayabilir. Onun için kişi maddi durumunu önemsemeli ve buna göre ciddi bir plan oluşturmalıdır. Banka ile konuşurken de bordrosunu ibraz ederken de kendisi için en uygun vadenin hangisi olacağını sormalıdır ve bu belirlendikten sonra da işlemler buna göre oluşturulmalıdır ve araç alırken de bir plan belirlenmelidir.

Hedef Koyulmalı

Hedef koymak bu işin bitince planıdır çeşitli araştırmalar yapıldıktan sonra hangi aracın kişiye uygun olacağı değerlendirilir en uygun araç belirlendikten sonra ona göre bir tasarruf plan oluşturulur maaştan arta kalan kısım belli bir süre bekledikten sonra belli bir peşin alınan kredi yardımıyla araç sahibi olmak mümkündür.

Bunun için yapılması gereken şey peşinatın aracın kredisi için yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi aşamasında. Eğer peşinat kişinin alacağı araba için yeterli ise üstte kalan miktar kredi yardımıyla çekilebilir bu bundan sonra da aracın alınması artık daha kolay bir aşamaya gelir bu sebeple araç alırken en önemli unsurlardan birisi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır

Birikim Yapmak

Bunun yanında kişi belli bir miktar biriktirerek de araç sahibi olabilmektedir faizsiz araba ve senetle araba almak gibi bu husus da çok önemlidir.