Ev alırken faizsiz ev alma imkânlarından yararlanmak için ev almadan önce belirli bir birikiminiz olması gerekir.

Böylelikle istediğiniz evi rahatlıkla alabilirsiniz. Ev alırken yapılmaması gereken bazı hatalar vardır. Bu hatalar; bütçenizin dışına çıkarak kendi imkân ve koşullarınızın dışında bir ev almanız, ev alma işlemini aceleye getirerek kendinize uygun olmayan evi daha pahalıya alarak pişman olmanız, ev alırken dikkat edeceğiniz diğer hususlar ise eski bir yapı almamanız gerekir.

Eski yapıların bakım ve onarımı oldukça maliyetlidir. Kendinize uygun evi bulana kadar derin araştırma yaparak hangi ev bütçenize uygun ve tarzınıza uygunsa o evi almalısınız. İstediğiniz evi aldığınız sürece o ev içerisinde geçireceğiniz vakit daha keyifli hale gelecektir. Böylece yaşam alanlarınızı kendiniz seçip kendinize uygun dekore ederek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Kendinize Uygun Evi Ararken

Günümüz şartlarında ev alma koşulları oldukça zorlu olduğu halde Birikimevim sayesinde kiracıya ev alma imkânı sunarak herkes oturduğu evin sahibi olabilir. Kendi koşul ve olanaklarınıza uygun ev ararken acele etmemeniz gerekir. Önünüze çıkacak fırsat ve imkanları değerlendirerek kendi bütçenize ve yaşam kalitenize uygun bir ev almalısınız. Kalabalık bir aile iseniz daha geniş evlere bakarak yaşam kalitenizi ve yaşam standartlarınızı arttırırsınız.

Kendi tarzınıza ve yapınıza uygun ev alırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Hem bütçenizi zorlamayacak hem de yaşam standartlarınızı uyacak ev alarak yaşam alanlarınız da daha keyifli vakit geçirmeniz sağlanır.

İkinci El Ev Alırken

İkinci el ev fiyatları sıfır ev fiyatlarına göre daha uygundur. Fakat bazı durumlarda ikinci el evler tercih edilmemelidir. Yapının çok fazla hasar görmesi veya tarihinin uzun yıllara dayanması yapının uzun süre dayanamayacağını gösterir. Bu yüzden ikinci el ev alırken yapının kaç yıllık olduğuna ve depreme dayanıklı raporunun olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Yatırım amaçlı aldığınız evi uzun yıllar kullanmak istediğiniz için paranızın boşa gitmemesi için ikinci el ev alırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Daha sonra yapıların kentsel dönüşüm veya yıkım olayı ile karşılaşmaması için ikinci el ev alımı gerçekleştirilirken evin durumunu göz önünde bulundurulması gerekir.