Araba tutkunlarının yasal olarak merak ettiği sorulardan bir tanesi de bir kişi üzerine kaç araba alabilir sorusudur. Günümüzde insanlar çeşitli yatırım seçenekleri içerisinde araçları da kullanır. Sadece ihtiyaç olan binek araç olarak değil bazı durumlarda aracı olarak alım satım işlemleri de yapar.

Bununla ilgili olarak kanunlaşmış bir işlem sınırı bulunur. Gerek kendi üzerine direkt gerekse vekaleten bir takvim yılı içerisinde değişten ya da farklı günlerde en fazla üç araç alış satış işlemi gerçekleşebilir.

Bunun dışında işlem yapılması kanunen yasaktır. Bu durum ticari olarak bu işi yapmayan ve vergi mükellefi olmayan bireysel statüdeki kişiler için geçerli olan bir kanundur.

Ticari Araç Satış ve Alış İşlemleri

Bahse konu olan bir kişi üzerine kaç araba alabilir mevzusunda ticaret yapan vergi mükellefi kişiler için gerek vekaleten gerekse direkt olarak bir işlem sınırı yoktur.

Bireysel olarak hangi sebeple olursa olsun üç adetten daha fazla yapıldığı tespit edilen satışlar ticari kazanca giriyor.

Bu sebeple üç adetten daha fazla işem yapanlara vergi uygulanıyor. Ticari amaçla kurulmuş olan bir şirket üzerinden araç satış ve alış işlemlerden zaten gerekli vergi uygulamaları yapıldığı için yıllık bir sınır yoktur. İkinci el ya da sıfır araç olması bu kuralların değişimine sebep olmaz. Her iki araç cinsi içinde bu sınırlamalar geçerlidir.

Birden Fazla Araç Alım Satımı Yapanlara Uygulanan Yaptırımlar

Bir takvim yılı içersinde Ocak ayı başından Aralık ayı son gününe kadar bir kişi üzerine kaç araba alabilir gibi bir sorunun cevabı bireysel kişiler için net bir şekilde belirlenmiştir. Bu rakam direkt ya da vekaleten olmak üzere üç adet ile sınırlıdır.

Üç adet üzeri olan satış ve alışlar ticari kazanç kapsamında olup hem vergiye tabi tutuluyor hem de yaptıkları her fazla alış ve satışta araç başına ciddi bir ceza ödüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda araç satış yetki belgesi alma kolaylığı getirildi. Vatandaşlar arzu ettikleri takdirde bu belgeyi alarak istedikleri kadar satış yapabilir.