Günümüz yaşam tarzında Birikim ve tasarruf önemli bir avantaj sağlıyor. Ev kiraları ise bu aylık harcamaları çoğaltım birim yapmamızı engelleyen en önemli etmenler arasında yer almaktadır. Maalesef ülkemizde bulunan kiracı sayıları her geçen gün artmakta ve bu kiracıların çoğu kredisiz ev ve faizsiz ev alma peşindeler. Tamda bu nedenle faizsiz ev almak ve taksitle ev almak isteyen insanların kiradan kurtulmak için ilk başvurduğu şeyler yer arasında birikim gelmektedir. Peki, nedir bu birikim nasıl yapılmaktadır. Gelin birlikte bakalım.

Birikim Metodu

Kelime anlamı olarak ekonomide mal ve paranın birikmiş süreci olarak geçer birikim gelirin içerisinden miktarının üzerinden kalanları kenara koyması ile oluşan mantığa dayalı bir metottur. Fakat birikim yapmak için ve aynı zamanda hayatınızı devam ettirmek için tasarruf mantığını da benimsemek gerekmektedir. Tasarrufu anlatmadan önce birikim nasıl yapılır sorusuna cevap vermekte fayda var.

Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim alışkanlığını hayatınıza sokmak düzene koyduğunuzda hiç fark etmeden yapabileceğimiz bir alışkanlıktır özellikle birçok gerekli yatırım ev eşya için kaynak yaradı mı bu alışkanlıkla mümkündür.
Birikim yaparken neler yapmanız gerektiği aşağıda verilmiştir;
Birikim yapacağınız kaynağı belirleyin! Yani birikime başlamadan önce bu parayı nerede kullanacağınızı bilin. Bu sayede daha doğru birikimler elde edersiniz.
İstediğiniz her şeye istediğiniz zaman sahip olmanız elbette zordur. Bu yüzden alışveriş ya da bir şey alırken önem ve aciliyet sırasına gere sıralayın.
İhtiyacınız olan miktarı hesaplayın ve bir plan dahilinde birikim yapınız.
Önce ihtiyaçlarınızı karşılayın gerekirse isteklerinizi.
Alışverişlerinize ayırdığınız bütçeden kalan parayı bir kenara tarak ekstra birikim oluşturabilirsiniz.
Alışveriş yaparken ne kadar gerekli olduğunu sor ve birikimdeki hedeften değerli mi?
Maaşınız alır almaz hedeflediğiniz aylık birikim miktarını ay sonunu beklemeden birikimine koyun ve elinizdeki parayla idare edin.

Tasarruf Nedir?

En geniş ifade ile insanın hayatına devam ettirecek ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra giderler ile daralma yöntemini uygulamasıdır. Örnek verecek olursak kişinin isteği üzerine bir alışveriş yapmak yerine fiyat araştırması yaparak daha ucuz veya indirimleri takip etmesi bir tasarruf örneğidir.