Birikim ve Tasarruff ile ev almak ve kiradan kurtulma her vatandaşın hayalidir. Kira fiyatlarının yüksek olması ve günlük zorunlu yaşam giderleri nedeniyle peşinatsız ev almak her geçen gün zorlaşıyor. Ödediğiniz paranın kira yerine kendi eviniz için yaptığınız ödeme olmasını istiyorsanız, farklı tasarruf ve birikim yöntemleri deneyebilirsiniz.

Tasarruf Yöntemleri

En bilinen tasarruf yöntemleri arasında lüks harcamaları kısmak vardır. Öncelikle iyi bir tasarruf planı için elinizi kâğıt ve kalem almalısınız. Yazacaklar listesine zorunlu ve zorunlu olmayan harcamalarınızı liste halinde belirtin.

Zorunlu Harcamalardan Tasarruf Yapmak

Zorunlu harcamalarınız arasında iletişim paketi varsa ve faturalı hat kullanıyorsanız, tarifeyi düşürerek tasarruf edebilirsiniz. Kira verdiğiniz evden daha uygun bir eve yerleşerek yıllık tutarda ciddi karlar elde etmeniz mümkün. Zorunlu harcamalarda dahi kısıtlama yapabilmek tasarruf gereğidir. Kullandığınız faturaları en aza indirgeyebilir ve taksitle ev alma hayalinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Zorunlu Olmayan Giderlerden Tasarruf Yapmak

Ev alma hayalinize ulaşmak istiyorsanız tüm lüks alışkanlıklarınızdan bir süre vazgeçmelisiniz. Hem lüks yaşayıp hem de tasarruf etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle lüks grubuna giren; kıyafet alışverişi, kozmetik, güzellik, araç masrafı, dışarda yeme-içme, kullandığınız aksesuar ve ürünlerden tasarruf yapmanız sizlere büyük miktarda tasarruf sağlayacaktır. Kötü alışkanlıklarınız varsa bundan vazgeçmelisiniz.

Tasarruf Örnekleri

Tasarruf yapan birçok vatandaşın birikimlerine şahit oluyorsunuzdur. Örneğin; kötü alışkanlığı olan bireyin sağlığa zararlı ürünü bırakarak her gün kenara koyduğu 15 Türk lirası yılsonunda 5.400 Türk lirası tasarruf yapmasına imkân sağlamıştır. Bu sadece verilen basit bir örnektir. Aynı zamanda 1.500 Türk lirası ev kiralayan 5 kişilik bir aile, daha uygun bir semtten 1.000 Türk lirasına ev kiralamıştır. Yılsonunda ise 6.000 Türk lirası tasarruf yapmıştır.

Yatırımda Tasarruf

Her gün düzenli olarak kenara koyduğunuz ufak birikimlere altın alarak yılsonunda %33,4 kar ederek ciddi bir tasarruf yapmış ve üzerine kar etmiş olursunuz. Paranızdan sadece günde 1 Türk lirası dahi ayırsanız yıllık olarak 360 Türk lirası tasarruf etmiş oluyorsunuz.