Birikim yaparak ev alma niyetiniz var ise ve evinize iki adet maaş giriyorsa bu maaşlardan bir tanesine hiç dokunmayın. Özellikle bu maaş 2 bin ile 4 bin arasında bir değerde ise ortalama 4 ya da 5 yılda ev parası biriktirirsiniz. Eğer ki evinize ikinci bir maaş girmiyorsa ek iş yapan kişinin sadece ek işten aldığı paraya birikime katabilirsiniz. Lakin birikim yaptığınız para harici diğer gelirlerden de para atarsa bu parayı harcamak yerine birikime katarsanız daha kısa sürede ev sahibi olursunuz. Bunun için ev alma niyetinizi her zaman dinç tutmalısınız. Siz istekli olduğunuz taktirde bu adımları uygulayabilirsiniz.

Birikim Yaparken İki Maaştan Birine Dokunma Kuralının Önemi

Eve giren bir adet maaş tüm ihtiyaçlarınıza karşılamaya ortalama olarak yetecektir. Peki ikinci maaşı harcamak yerine biriktirerek ev sahibi olur muyuz? Ev almak çok pahalı bir iş gibi görünse de aslında paranızı doğru bir şekilde harcadığınızda ve biriktirdiğinizde birikim oluşturabilirsiniz. Bu bize dalmaya damlaya göl olur atasözünü hatırlatmaktadır. Örneğin aylık 2 bin küsür bir cumhuriyet alıp kenara koyarsanız beş sene sonra bir ev sahibi olursunuz.

Birikim Yaparken İkinci Bir Maaş Sağlanılabilir Mi?

Her bir bireyin sadece bir adet maaşı vardır. Tabi ki bu sayı resmi olarak. Peki ikinci bir maaş olur mu? Aslında kastedilen ek iş durumudur. Ek iş geliriniz aylık hangi ortalamada olursa olsun biriktirdikçe artacaktır. Fazla paraları tasarruf ederek yastık altına koymanız ileride ev sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Birikim Yaparak Ev Almak mı? Faiz ile Ev Almak Mı?

Birçok kişinin düşündüğü ve aslında pek de karar veremediği bir durumdur. Niyetlenilen birikim yaparak ev almaktır lakin uygulanılan da faiz ile ev alma yöntemi olduğu görülmektedir. Bu iki seçenek arasındaki temel fark sizin iradenizden kaynaklanmaktadır. Kredi öderken zorunluluk hisseden bireyler birikim yaparken bu parayı kolayca toplayamamaktadır. Bir diğer ifadeyle para çar çur olmaktadır. Birikim yaparak ev almak istiyorsanız iradenizi güçlendirin ve her ay belirlediğiniz miktarı yastık altına koyunuz.