Birikim yaparak ev almak kişiler arasına en çok kullanılan yöntemlerden biri cumhuriyet almaktır. Peki cumhuriyet alımı neden bu kadar çok tercih edilir? Paranız enflasyona yenik düşerken cumhuriyet altını her zaman enflasyon ile doğru orantılı artış gösterir. Örneğin beş sene önce bir miktar parayla 5 cumhuriyet altını alabiliyorken şuan o parayla 3 cumhuriyet altını alabilirsiniz. Parayı biriktirirseniz enflasyonla artış göstermez lakin cumhuriyet altını her zaman kendi değerini korur. O halde cumhuriyet altını birikimi yapmak için kafanızdaki soru işaretlerini giderelim.

Cumhuriyet Nasıl Biriktirilir?

Birikimde elinizde maaşınızın bir miktarı var ve aylık harcamalarınızdan sonra bu miktarın en az ’unu biriktirmek için ayırın. Öyle ki bu para cumhuriyet altınına eşit ise bir adet altını ayın en uygun zamanında alıp saklayınız. Hangi gün altın aldığımız parayı etkiler mi? Öyle ki altının bir ay içerisinde en yüksek olduğu zaman ile düşük olduğu zaman oynayan para miktarı 100-200 olabilir. Doların düşük olduğu gün cumhuriyet altının da düşük olduğu gündür. İnternetten günü gününe takip ederek alım yapabilirsiniz.

Ne Sıklıkla Cumhuriyet Alınır?

Birikim yaparken Ne sıklıkla cumhuriyet almalıyız sorusu daha çok sizin maaşınızla alakalıdır. Aylık tasarrufunuzu arttırarak cumhuriyet alım sıklığınızı da arttırabilirsiniz. Bazı bireyler iki ayda bir alım yaparken bazı bireyler her ay alım yapabilir. Evde çalışan kişi sayısı 2 ve üzeri ise aylık 2 cumhuriyet altını da alınabilir. Giren parayla doğru orantılı olarak yaptığınız cumhuriyet birikimi artmaktadır.

Cumhuriyet Hangi Değerdeyken Alınır?

Birikim yaparken cumhuriyet altınının parası en fazla 6 ay için bekletilmelidir. Bazı aylarda parası çok yüksek olsa da bu enflamasyon birkaç ay içerisinde normal değerine inmektedir. Lakin 6 aydan fazla bir süre boyunca cumhuriyet parası biriktirmek sizi zarara sokacaktır. Bu yüzden bir ya da iki ay içerisinde alım yapmanız karınızı arttıracaktır. Ekonomi haberlerini takip ederek hangi zaman doların değerinin düşeceğine bakıp alacağınız tarih aralıklarını da bu yöntemle belirleyebilirsiniz. Birikim yaparak ev almanın en çok kullanılan yöntemi cumhuriyet altını biriktirmektir.