Senetle ev alan mükellefler için, en önemli konular arasında gelen vergi borcu yapılandırması ise öğrenilmek istenilen sonucun e-devlet üzerinden bakılabilmesini sağlıyor. Vatandaşın kimlik numarası ile giriş yaptığı, kendi e-devlet sayfasından vergi borcunun olup olmadığını ve yapılandırma sürecini yakından takip edebiliyor. Herkesin merak ettiği konu olan vergi borcu yapılandırması da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşların, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden başvuruda bulunulabilecekleri belirtildi. 7 gün 24 saat internet ve akılı telefonlar ile gerçekleşecek  işlemlerle, pandemi sürecinde dışarı çıkmak konusunda sorun yaşayan vatandaşlar için, kolaylık sağlanabiliyor. Mükelleflerin ödeme için de online işlem yapması yeterli olacak. Başvurusunu yapmak isteyen mükellefler ise “7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında tecil işlemleri”  kısmından işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

En Uygun Kredi Hesaplama

Mükellefler konut almak istedikleri en uygun kredi hesaplama için bankaya başvururken, vergi ödenekleri için de online olarak gerçekleştirecekleri başvuru ile vergi borçlarını yapılandırabilecek. Mükellefler, E-devlet sayfasından vergi dairesi uygulamasına girerek, işlemlerini tamamlayabilecekler. Yapılandırma için belirtilen tarihlerin kaçırılmaması da oldukça önemli detaylar arasında gözüküyor. 31 Aralık tarihine kadar yapılandırma süreci için başvurulması gerekiyor.  Yapılandırma aşamasında olan borcun ise2021’in  1 Şubat tarihine kadar peşin yatırılması durumunda belirli oranlarda indirim yapılacağı da belirtilmektedir. Vatandaş, Yİ-ÜFE de %90, idari cezalarda ve trafik cezalarında ise %25 olarak indirimden yararlanılabilecek. KYK ve vergi borçlarının yapılandırma süreci  50.000 TL ye kadar olan borçların  kredi kartı ile de ödenebileceği Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiştir.

Vergi borcu Yapılandırmasında Önemli Ayrıntılar

Mükellefler için en önemli konulardan biri olarak, vergi yapılandırmasında dikkat edilmesi gereken  önemli detaylar bulunmaktadır. Yeni yılın gelmesi ile birlikte, yapılandırma tarihlerini kaçıran mükellefler için, sürecin uzatılıp uzatılmayacağı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Başvuru sonrasında ödenen tutar kapsamında faizlerin sıfırlanması da mükelleflere kolaylık sağlamaktadır. Vergi yapılandırmasında ki en önemli detay ise, hesaplanmış olan güncel borçların 3 yıllık zamana dağılım yapılarak ödenme kolaylığı sağlanabilecek olmasıdır. Meclisten geçen yasa teklifinin kabul edilişiyle birlikte borçlar faizsiz bir şekilde ödenebilecek. Bu süreçte konut kredisi hesaplama konusu da önem taşıyor.