Ev sahibi olmak isteyenler, yıllardır hayalini kurdukları alacakları belirli özelliklere dikkat etmelidirler. Piyasa araştırması yaparak bilgiler toplanır, gözden geçirilir ve hangi kararlar alınacağı konusunda emin adımlarla ilerlemelidirler. Ev satın almak için uzun zaman öncesinde bir karar verilir ve net gelir hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra kalan işlemlerin devamı getirilmeye çalışılır. Uzun bir vadede ev satın almak isteyenler için de kredi çekme şartları gözden geçirilerek nihai sonuca ulaşılmaya çalışılır.

Ev Alırken Emlakçı Tercihi

Birikim yaparak geleceğe emin adımlarla ilerlemek isteyenler ne tür bir ev alacaklarını belirleyip bu doğrultuda hareket ederler. Emlakçıdan ev alınmasına karar verildiyse sözleşme şartları dikkatli bir şekilde okunur, gözden geçirilir ve anlaşma şartları hususunda ortak kararlar vermeye çalışılır. İmzalayacağınız sözleşme bir bakıma geleceğinizin teminatı olarak karşınıza çıkacaktır. Karşılaşılabilecek durumlardan biri olarak mesela kredi çekme yöntemiyle ev sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle sözleşmenize konut kredisi onayı ve teminatı ile eğer çıkmazsa kaparo iadesi yapılır maddesini eklemeyi unutmayınız. Çünkü ödenen kaporalar için kesinlikle yazılı evrak talep etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Dikkat edilmesi gereken hususlar tek tek incelenmelidir.

Emlakçıdan Ev Alırken Hangi Şartlar Göz Önünde Bulundurulmalıdır

Satın alacağınız evin bütçeniz ile uygunluk göstermesi temel kriterlerden birdir. Var olan  seçenekler için bir ön elemenin yapılması gerekir ve evin krediye uygunluğu var mıdır ya da diğer şartları nelerdir çok dikkatli ve özenli bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Emlakçı aracılığıyla ev sahibi olmayı düşünüyorsanız eğer ev için kaparo vermekten çekinmelisiniz. Çünkü ödeyeceğiniz tüm ücretlerin de belgeli kanıtlı olması şarttır. Emlakçı ile pazarlık yapmanız gerektiğinin bilincinde olarak hareket etmeniz sizlerin faydasına olacaktır.

Yapılacak olan sözleşmenin maddelerini itina ile inceleyiniz. Bu maddelerden özellikle; ev, konut, taşınmaz mal ve gayrimenkul sahibi olmak için satın alırken satıcı ve alıcı olan kişilerin imzalarının olması gerektiğine dikkat ediniz tasarruf yaparak ev sahibi olmanın faydaları olduğu gayet açık bir şekilde görülüyor. Birikim yaparak ev sahibi olmak birçok kişinin kısa vadeden uygun şekilde gerçekleştirmek istediği hayalleridir.