Günümüz şartlarında ev sahibi olmak imkân ve olanaklara bağlı kalarak imkânlar doğrultusunda bütçeye uygun alınmalıdır. Tapu işlemlerinde gayrimenkul satışlarında belediyeye bildirmeleri gerekmektedir. Tapu müdürlüğüne evin alım satım işlemeni beyan edilerek tapu harcı yatırılmalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi husus evin satış bedelinden daha düşük bir bedel gösterilirse cezai işlem uygulanır.
aha sonra bir mülk dosyası hazırlamanız gerekir, bu dosya ileri de ev ile ilgili kurumlara yapacağınız ödemelerde yardımcı olacaktır. Tapu işlemleri yapıldıktan sonra bu durum evin bağlı olduğu belediyeye bildirilmelidir. Böylelikle emlak vergisi tarihi belirlenerek evi satın almış olduğunuz yılsonuna kadar emlak vergisi yapılmalıdır. Diğer bir işlem ikametgâh değişikliği yapılmalıdır.

Yasa gereği yeni eve taşındıktan sonra nüfus müdürlüğüne müracaat edilerek ikamet değişikliği belirtilmelidir. Böylece okul ve sağlık ocağı değişikliği otomatik yapılmaktadır. Su, elektrik, doğalgaz abonelikleri yapılarak evin ihtiyacı olan su, doğalgaz, elektrik bir an önce karşılanmalıdır. Daha sonra güvenliğinizi ve mağduriyetinizi göz önünde bulundurarak DASK deprem sigortası yaptırmalısınız. Bu aşamalardan sonra evinizin işlemleri bitmiş sayılır.

Yeni Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yeni bir yapı alacağınız zaman koşulların her zaman isteğinize bağlı olmasına dikkat ederek, ev almak avantajlarının göz önünde olması gerekmektedir. Alacağınız evi ister yatırım ister ihtiyaç amaçlı alın yapılması gereken bazı işler vardır. Bunlardan biri tapu işlemeleri, tapu işlemlerinde evin metre karesi göz önüne alınarak işlem yapılmaktadır.
Taşınacağınız ev yatırım amaçlı ise abonelik ve nüfus işlemleri sizi ilgilendirmemektedir. Oturmak amaçlı aldıysanız abonelik işlemleri ve nüfus işlemlerini yaptırmanız gerekir. Belediyeye bildireceğiniz konut değişikliği formu ile yeni mekânınızı belediyeye bildirmiş olursunuz. Böylelikle oturacağınız evde hiç sıkıntı yaşamadan ikamet etmiş olursunuz.

İkinci El Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

İkinci el ev alırken alacağınız evin yaşı ve sağlamlığı oldukça önemlidir. Böylece dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar kullanmış olursunuz. İkinci el aldıktan sonra evin temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Oturacağınız eve taşınmadan önce temizlik ve boya işlemleri yaparsanız taşındığınız zaman fazla yorulmazsınız. Alacağınız evi yatırım veya birikim amacıyla almış olduğunuz bu süreçte oldukça önemlidir.