Günümüz şartlarında oldukça yaygın hale gelen ev kredileri, vatandaşlara ev sahibi olma şansı veriyor. Konut kredilerinin miktarı, ihtiyaç ve taşıt kredisi gibi hizmetlere göre daha yüksek olacaktır. İhtiyaç kredilerinde bankalar 3-5 bin TL civarında krediler dahi sunabiliyor. Konut kredilerinde ise bu miktarlar minimum 100 bin TL civarında olacaktır. Başvuruda bulunan kişinin kredi siciline bağlı olarak bu tutar daha da üst seviyelere çıkacaktır.

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların konut kredilerinde uyguladığı faiz oranları genellikle aynı seviyelerdedir. Zira bilindiği üzere bu faiz oranları devlet ortaklığında belirleniyor. Bu süreçte size alternatif olarak hizmet veren çeşitli kurumları kullanarak satılık ev alabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde Birikimevim üzerinden yapacağınız kredi başvurularında daha uygun faiz oranları ve vade seçenekleri bulabilirsiniz. Üstelik Birikimevim üzerinden yapılan kredi talepleri daha kısa sürede sonuçlanabiliyor.

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Kirada oturmaktan sıkılan ve en uygun ev kredisi için araştırmalara başlayan kişilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Özellikle bankalardan yapılan kredi başvurularında sizlerden mutlaka iyi bir kredi sicili bekleniyor. Kredi notu riskli düzeylerde olan, kara listede yer alan ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişilerin konut kredisi çekebilmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra gelir durumu da önemli bir şart olarak karşınıza gelecektir. Bankaya kredi başvurusunda yüksek bir gelir beyanı ya da ipotek sunmadığınız zamanlarda başvuruda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ev Kredisinde İstenen Belgeler

Ev kredisi başvuru şartlarında bazı evrak şartları da mevcuttur. Emlak konut fırsatlarını kullanmadan önce bu evrakları hazır etmeniz gerekecektir.
Bu belgeler şunlar olacaktır:
İkamet tespiti için eve ait fatura
Kredi başvuru formu
Nüfus cüzdanı
Gelir bordrosuSatın alınmak istenen eve ait tapu
Özellikle bankalardan kredi başvurusu yapmadan önce bu belgeleri hazırlamanız, başvuru sürecini hızlandıracaktır.

Ev Kredisi Almak Mantıklı mı?

Günümüz ekonomi düzenini incelediğimiz zaman ev kredileri ile özel bir konut sahibi olmak son derece mantıklıdır. Zira kirada oturan kişilerin ev sahiplerine ödediği aylık bedeller, bankaların aylık ev kredisi bedelleri ile aynı düzeye ulaşmıştır. Bunun yanı sıra devletin yaptığı politikalarla ev kredileri daha uygun hale getirilmiştir. Birikimevim gibi kurumlar üzerinden avantajlı fırsatlarla yeni bir ev sahibi olabilirsiniz.