Faizsiz ev alma sistemlerini incelemeden önce faizli sistemlerin tarihsel başlangıcına baktığımızda; Osmanlı İmparatorluğu döneminde tefecilik işiyle uğraşan Yahudiler Tanzimat dönemiyle birlikte bankacılık sektörünün temellerini atmış ve o tarihten itibarende faizle yapılan işlemler meydana gelmiştir. Çağımızdaki bankacılık işlemlerinde banka faizi,bütün kredi imkanlarında yer almaktadır. Ama kredi faizlerinden meydana gelen borçlanma yüzünden, yatırım yapmak isteyenlerin tedirgin olması konut alım sektöründe alternatif yol olarak karşımıza çıkan faizsiz ev alma sistemlerinin rol model olarak tercih edilir hale getirilmesini sağlıyor. Faizli banka kredilerine karşı oluşan faizsiz kredisiz ev alma modelleri, ev sahibi olmak isteyenler için daha karlı bir yöntem olarak kabul edilir sayılıyor.

Faizsiz Ev Alma İmkanı Sunan Firmalar

Faizsiz ev alma sistemiyle çalışan firmalar, faizsiz, peşinatsız,kredisiz, senetle ev sahibi olma imkanını oluşturuyor. Organizasyon ücreti başlığı altında kar payı elde eden bu firmalar faizle çalışan bankalar için büyük rekabet gücünü ortaya çıkartıyor. Alt gelir grubu insanların yoğunluk gösterdiği faizsiz ev alma sistemlerini işyene firmalar arasında en büyük rekabet FuzelEv ve EminEvim şirketleri grubu arasında, BirEvim ve HedefEvim gibi genç şirketlerde yoğun talep artışından faydalanıyor.

Faizsiz Ev Alma Güvenirli mi ?

Faizsiz ev alma sistemleriyle çalışan şirketlerin yıllık cirolarının fazla olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığınında dikkati çekmiş ve denetim ihtiyacının doğması sebebiylede şirketlerin faizsiz ev alma sistemlerinin denetleneceğini ve böyle yola devam edeceklerini duyurmuştur.

Faizsiz Ev Alma Sistemlerini Tercih Eden Müşterilerin Yorumları

Faizsiz ev alma sistemiyle çalışan firmaları tercih eden yatırımcıların belirttikleri yorumlarda teslimatların gerçekleştirilmesinde herhangi bir şikayet oluşturacak unsurun meydana gelmediği görülürken, tek şikayetin çekilişlere katılım sayılarının fazlalığı ve firmaların haber vermedende uzun dönem çekilişler yapıyor olması görülüyor. Özellikle bekleme süresinden şikayetçi olan yatırımcılar faizsiz ev alma yöntemlerinde faizin işlemiyor olmasından dolayı sessiz kalmayı tercih ediyor. Çünkü sisteme kayıt esnasında ödeme planlarına göre bu durumun oluşturulduğu bilgisi firmalar tarafından müşterilerine detaylı olarak aktarılıyor. Müşteriye bilgilendirme yapıldıktan sonra sisteme kaydı kabul edilmiş oluyor. Kullancılara sunulan model sistemleri uzun vadeli olsada banka kredilerine göre çoğunlukla müşteriler tarafından olumlu kraşılanıyor.