Kredi hesaplama işlemlerinden sonra, kullanıcılar ipoteği nasıl kaldırabilecekleri konusunda bankalara danışabilirler. Kredisi ödenmiş konutların biten konut ipoteği kaldırılırken belirli prosedürler uygulanmalıdır. Kredisinin tamamen ödenmiş olduğu belirtilen ipotekli ev, tapu müdürlüğüne başvuru yapılarak ipotek kaldırımı İşlemi başlamış olur. Günümüzde gelişen teknolojinin bir artı faktörü olarak elektronik ortamda bütün süreç takip edilebilmektedir. e-Devlet üzerinden tapu müdürlüklerine ipotek kaldırma beyanı işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun devamında ise ipotek ile ilgili ödenmesi gereken belirli bir harç miktarı da bulunmaktadır.

Bu ipoteğin fek adı verilen yazısı kredinin sahibinin isteği ve talebi doğrultusunda banka üzerinden elektronik ortamda oluşturulduktan sonra herhangi bir problem bulunmadığı takdirde, tapu müdürlüğüne gönderilmektedir.

Ev Kredisi Biten Konutların İpotek Kaldırma İşlem Süreci

Öncelikle kullanıcı banka aracılığıyla tapu müdürlüğüne başvurusunu yollar. Ardından e-Devlet uygulaması üzerinden bütün süreci kontrol ve takip edebilir. Elektronik ortamda gerçekleşen işlemler oldukça hızlı ve etkili bir şekilde sonuçlanır. Kişi isterse ipoteği inin durumunun güncellenmesini e-Devlet sisteminde bulunan tapu bilgileri sorgulama kısmından takip edebilir. Başvuru süreci sonrasında gereken bir miktar harç ücreti bulunmaktadır. İpoteği kaldırmak için gereken bu haç ücreti 37.50 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Kişi harç yatırımını yaptıktan sonra e-Devlet üzerinden ipotek takibini sağlayabilir ve güncellemeleri kontrol edebilir. Ev kredisi bitmiş olan kullanıcılar koşullar yerine getirildiği taktirde ipotek kaldırma işleminden olumlu bir şekilde sonuç alınır.

İpotek Kaldırma İşlemi İçin Gereken Belge Ve Düzenlemeler

Tapu ve kadastro harçlarının belirlenmiş olan ücreti 37.50 TL’dir. Bankalar kullanıcıdan bu miktarın üzerinde bir ücret de talep edebilirler. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığı zaman kullanıcı mutlaka dekont almalı ve tüketici hakem heyeti ne başvurarak ipotek ücretinin geri ödenmesini, kullanıcıya iadesini talep etmelidir. Bunun yanı sıra ipoteği kaldırılma işlemi için gerekli olan belgeler banka tarafından tapu müdürlüğüne iletilir. İpotek kaldırma süreci genelde birkaç hafta içerisinde sonuçlanır ve herhangi bir problem ya da engel görülmediği sürece ipotek kaldırılır. Böylelikle konut kredisi sonlanmış kullanıcılar ipotek sürecini olumlu ve problemsiz şekilde sonlandırır.