Kredi kartı ile marketlerden temassız alışveriş veya e-ticaret üzerinden alışveriş ihtiyacı koronavirüs salgını ile daha da artmıştır. Salgın ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve çok kısa sürede dünyanın birçok yerine sıçradı. Kısa zamanda, “Bu salgını nasıl koruyacağız?” sorusunu sormaya başladık.
Toplumla yakından bağlantılı bir ortamda virüsün hızla yayılmasını önlemek için almamız gereken en önemli önlem, zorunlu olmadıkça bu tür sosyal bağların kurulmaması oldu. Sık sık el yıkamak, sosyal ortamlardan uzak durmak ve kaba ortamlardan kaçınmak bizi bu virüsten korumanın başlıca yollarıdır. Ancak bazı gerçekler var. Bu süreçte hepimiz yaşamaya ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamaya devam etmeliyiz.

İşlemler ATM’den Halletmeye Çalışılmalı

Birikim yapmayan kullanıcılar veya evinde bir miktar birikmiş parası olmayan kullanıcılar için sık sık nakit ihtiyacı doğmaktadır. Pek çok alışveriş noktasında ödeme için kartları kullanabilsek de gerçek şu ki bazen nakde ihtiyacımız oluyor. Parayı nereden çekebiliriz diye düşünürken şubeye gitmenin covidden dolayı tehlikeli olduğunun farkındayız. Çünkü bildiğiniz gibi koronavirüs salgınını önlemenin ilk yolu sosyal çevreden ve kalabalıktan uzak durmak. Bu nedenle şubelerdeki banka işlemleri kalabalığın içinden geçtiğinden dolayı şubelerden para çekme ihtiyaçlarını karşılamak yerine ATM’ kullanmaya çalışmalıyız.
Kendimizi ve sevdiklerimizi salgın hastalık tehdidinden korumak için bu önemli bir önleyici tedbirdir. Ayrıca tüm banka ATM’leri bankanızda olduğu ve ücretsiz para çekebileceğiniz için kalabalığa girmek için onlarca dakika dışarı çıkmamıza gerek yok.

Temassız Kartla Alışveriş

İşlemlerde nakit kullanması gereken alışveriş noktaları için gerekli önlemleri aldık. Şimdi alışveriş kartı noktasına gidiyoruz. Kart işleminde doğrudan satıcıyla veya parayla temas kurmadığımız için risk daha azdır, ancak bir istisna vardır ki o istisna şifreli işlemlerdir.
Tıpkı bir ATM gibi, kartla ödeme yaparken şifre kullanırsanız, gün içinde kullanılan binlerce şifre cihazına dokunmanız gerekecektir. Önlem olarak, kart ödemeleri yaparken ödemelerinizi temassız yapmakta ısrar etmelisiniz. Böylelikle herhangi bir temas kurmadan kartı pin cihazına yakın tutarak kolayca ödeme yapabilirsiniz.

E-Ticaret Kullanarak Evde Kal

Bugün, temel gıda ihtiyaçlarından kişisel temizlik ihtiyaçlarına kadar, evde kaldığınız sürece ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ihtiyaçları karşılayabilirsiniz. Aynı gün evimize ihtiyacımızı bırakmanıza imkân veren birçok hizmet kanalı bulunmaktadır. İhtiyaçlarımızı bu kanallardan karşılamak için; sosyal ortama katılarak evden dışarı çıkmanıza gerek kalmıyor.

Ayrıca bu süreçte iletişim kurma ihtiyacı da ortadan kaldırılıyor. Bu süreçte e-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilir, evde yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Bütün bunların ışığında zor günler için herkesin yatırım yapmak ihtiyacı doğduğunu deneyimledik.