Malın çoğalmasına, paranın çoğalmasına ekonomik manada birikim denir.

Bilinçli Bir Şekilde Nasıl Birikim Yapılabilir?

  • İlk önce ne tür giderler var onu izlemek gerekir. Bir ayda elde edilen gelir ne kadar, bu ay içerisinde ne kadarlık bir gider yapılıyor düzenli bir şekilde takip etmek gerekir. Harcamalar nereye ne kadar yapılıyor iyice hesap etmek gerekir. Eğer ay boyunca giderler hesap edilmezse düzenli bir tasarruf yapmak mümkün değildir.
  • Aylık harcamalar azaltılma yoluna gidilmelidir. Çok gerekli olmayan harcamalar kesilmelidir. Zorunlu olarak yapılan harcamalardan da biraz olsun birikim yapılabilir. Mesela elektrik, su, doğalgaz ya da araba masrafları gibi bunlar yeniden gözden geçirilebilir kullanımlarına dikkat edilebilir. Evlerde İnternet için verilen aylık para gözden geçirilmelidir. Bu konuda da en uygun tarifeler seçilebilir, gereksiz kullanımlar için yeniden bir düzenleme yapılabilir.
  • Bir yatırım yapmaya karar verilebilir. Bu karar ile birlikte bir miktar para ayrılması yönünde istikrarlı davranılabilir. Çeşitli yatırım fırsatları araştırılabilir kâr getirecek yatırımlara, güvenli yatırımlara yönelebilir. İyice araştırma yapılmalıdır.
  • Birikim yapmanın diğer bir yolu da hayalleri gerçekleştirmektir. Bunun için çaba harcamak. Mesela ev sahibi olmak, güzel bir arabaya sahip olmak ya da araba var ise modelini yükseltmek gibi.
  • Daha fazla kazanmanın yolları araştırılabilir. Ek gelir elde etmek için neler yapılabilir bu yönde fikir sahibi olunabilir.

6-Kredi kartı harcamaları da önemsenmesi gereken bir konudur. Bilinçsizce harcama yapmak, kartlardaki faizlerle birlikte sizleri sıkıntıya sokabilir.

Tasarruf Nedir?

Tüketilecek her şeyi özenle, dikkatle, idareli bir şekilde kullanmak demektir.

Tasarrufta Altın Kurallar Şu Şekildedir;

Mutfak tasarrufları yapılabilir. Mutfakta pişirilen yemeklerin yetecek kadar pişirilmesi gerekir. Fazla pişirilen yemekler doğal olarak çöpe gidecektir. Ürün alırken raf ömürlerine dikkat ederek alınmalıdır.

  • Enerjide tasarruf yoluna gidilebilir. Gereksiz lambalar söndürülebilir. Elektrikle çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi tam dolmadan açılmamalıdır. Diş fırçalama yaparken su boşa akıtılmamalıdır.
  • Araç yakıtlarında tasarrufa gidilebilir. Araç için gerekli olan bakımlar zamanında yapılmalı, çok daha fazla masraf çıkaracak kadar geciktirilmemelidir. Gereksiz yoğunluktan kaçınılmalıdır. Mesafeye göre bazen toplu araçları tercih etmek tasarruf yapmakta etkili olabilmektedir.
  • Eğlencelerde de aşırıya kaçmamak gerekir.