Peşinatsız ev sahibi olmak mümkün mü? Kiracılıktan kurtulmak isteyenler, ev almak isteyip peşinatı olmayanlar ev alamam karamsarlığına düşmeyin. Peşinat ödemeden, kira öder gibi birikiminiz olmadan da ev sahibi olabilirsiniz.

Peşinatım Olmadan Ev Sahibi Olabilir miyim?

İlk defa ev sahibi olacaklar ve yeni bir ev sahibi olmak isteyenler bankalara konut kredisi için başvurmak zorundadırlar. Ancak ev almanız için belli bir birikiminizin olması gerekir. Satın almak istediğiniz evin değerini ölçmek için banka size ekspert gönderir. Ekspertiz raporunda görülen evinizin değerine göre baka size bu tutarın %80’ine kadar kredi kullandırır. Kalan tutarı sizin tamamlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda peşinat ödemeden ev alma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Peşinat Ödemeden Ev Alma Yöntemleri

Birikiminiz olmazsa bile peşinat ödemeden evin değerinin %100’nü kredi olarak kullanabilirsiniz. Örneğin; satın almak istediğiniz ev 100 bin TL diyelim, banka ekspert raporu doğrultusunda size %80 yani 80 bin TL kredi sunacaktır. Evi satın almak için sizin 20 bin TL peşinat vermeniz gerekecektir. Ancak peşinat ödemeden de evin değerinin %100 tutarını kredi olarak çekmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken ev alma yöntemleri şunlardır;

l İlk olarak satın almak istediğiniz evin ekspert değerini yüksek gösterebilirsiniz. Böylece bankanın size kullandıracağı kredi evin değerine yaklaşacaktır.
l Bankaya konut kredisi yanında eksik kalan tutar kadar ihtiyaç kredisine başvurup satın alacağınız evin değerini tamamlayabilirsiniz.
l Bir başka yöntem ise size ya da aile bireylerine ait taşınır veya taşınmaz malı teminat olarak bankaya göstermek olacaktır. Banka ipotek konulacak taşınır veya taşınmaz malın eksper tutarının %80’i kadar kredi kullandırıp satın almak istediğiniz evin değeri kadar tutarı tamamlamış olursunuz.
Ancak bu ev alma yöntemleri kapsamındaki seçeneklere başvurmadan, kredi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de kredi kullandırılırken kesilen masraflardır.

Konut Kredisi Masrafları

Satın almak istediğiniz evin değeri kadar tutarın yeterli olacağını düşünmeyin. Banka masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız. Konut kredisi kullanırken banka sizden;

l Kredi tutarının binde 5’i oranında dosya masrafı,
l 800-100 TL arası ekspertiz ücreti,
l 300-400 TL taşınmaz ipotek ücreti,
l Evin yapısına, büyüklüğüne, bulunduğu ilçeye göre zorunlu deprem sigortası (DASK) ücreti talep eder.
Ayrıca tapu harç bedeli de masraflar arasındadır. Kredi başvurusu yapacağınız zaman bu masrafları da göz önünde bulundurmalısınız. Yazımızın bilgilendirici olması temennisiyle, satın alacağınız evin hayırlı olmasını dileriz.