Peşinat bankaların zorunlu tuttuğu ve bir şekilde tüketiciyi ve kendilerini korumaya aldıkları sistem olarak tanımlanabilir. Birikim yapanlar ve ev almayı amaçlayanlar için yapılması gereken temelde peşinat kısmına odaklanmak olur.
Banka uzun vade ve risk gerektiren ev kredileri konusunda ortak olarak bu şekilde hareket eder. Ev kredileri almak için bankanın peşinat sistemini aşmanın da bir yolu yoktur. Aksine her şekilde peşinatı ödemeniz istenir. Ödenmesi gerekecek taksitlerin azalması ve tüketicinin de sorun yaşamaması adına alınmış bir ortak uygulama demek daha doğru olacaktır.

Kredi Alırken Dikkat Edilenler Nelerdir?

Ev satın almak için bankalardan en uygun ev kredisi olacak şekilde araştırmalar yapılır.
Bu noktadan sonra dikkat edilmesi gereken bazı detaylar olacaktır:
Uzun vadede ne kadar geri ödeme yapacağınıza odaklanmalısınız,
Hesaplamaları en başından yapmalısınız,
Bankanın şartlarını yerine getirmeli ve düzenli gelir beyan etmelisiniz,
Aynı zamanda faiz ödemeye başlamalısınız,
Bankanın sunduğu zorunlu masrafları da hesaplamalısınız.
Bu şekilde birçok konuda olduğu gibi bazı maliyetleri göz önüne alarak ve maliyeti yükselterek ödeme yapmanız gerekecektir. Birikimevim sistemine dahil olmayı da düşünmelisiniz.

Birikimevim Sistemi ve Peşinatsız Sistem

Sistem temelinde herhangi bir peşinat almadan ve faiz ödemesi yapılmadan ev sahibi olmanız anlamına gelir. Bunun bir diğer anlamı ise taksitlerle satılık ev seçeneklerinden herhangi bir tanesini seçmek ve ödemeye başlamak olacaktır. Bu evlerin hangisi olacağına da kendiniz karar vermelisiniz.

Peşinat Ödemesi Var Mıdır?

Peşinatlar konusunda oldukça titiz davranılır. Bankalar peşinat almadan ve bir anlamda riski aza indirgemeden ödemeyi yapmaz. Krediniz de onaylanmaz. Ama Birikimevim bu şekilde bir zorunlulukta bulunmaz. Çünkü faiz durumu yoktur. Peşinat zorunlu olmamakla birlikte ödenmesi halinde taksitlerin düşmesine neden olacaktır.

Evlerin Seçilmesi, Ödemeler ve Teslim

İlanlarda emlak konut seçeneklerinden bir tanesini değerlendirmeye karar verebilirsiniz. Sisteme katılmalısınız. Ödemeler kiracı olmanız durumuna uygun olacak şekilde düzenlenir. Vade belirlemesi yapılır. Kura veya sabit ay ile ödemenin ne zaman alınacağı da sözleşmeye eklenir. Ardından ev sahibi olmak için taksitleri ödemeye başlarsınız.