Ev almak isteyen kişilerin ev alış satış işlemleri esnasında rayiç bedelini ödemesi gerekir. Alınacak olan konutun rayiç beledi bağlı olunan belediyeden öğrenilebilir. Konutun ada ve parsel numarasından veyahut konutun tapusu kime ait ise o kişinin adı ve soyadı ile sorgulama yapılır. Bunun yanı sıra e-devlet ekranları üzerinden de konut rayiç beledini öğrenmek mümkündür.
İnternet üzerinden e-devlet hizmetine girerek, arama kısmına rayiç bedel sorgu yazılır. Karşıya gelen ekranda konutun bulunduğu mahalle, cadde ve sokak isimleri istenir. Bunun yanı sıra sorgulama ekranında hangi yıl için sorgu yapmak isterseniz seçebilirsiniz.

Peşinatsız Ev Alırken Rayiç Bedel Ne İşe Yarar?

Peşinatsız ev sahibi olmak kolay bir iş değildir. Hatta ev sahibi olmak kolay bir iş değildir. Ev sahibi olmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken bir sürü önemli unsurlar bulunur. Bu unsurların en önemlisi de rayiç bedeli bilerek hareket etmektir. Rayiç bedel konutun bulunduğu lokasyona göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra yerleşme çoğaldıkça geçmiş yıllara göre rayiç bedel oranları artabilir.

Ev, arsa gibi taşınmaz satın alacak kişilerin güncel rayiç bedel sorgulaması yapması önemli bir unsurdur. Alınacak olan malın satış fiyatının rayiç bedel ücretinin altında olmaması gerekir. Bu durumda gerekli yetkili merciler devreye girerek sorunları çözebilir. Maliye bakanlığı tarafından yapılan gerekli incelemeler sonucunda rayiç bedel ücreti belirlenir.

Rayiç Bedel Hesaplaması Sırasında Dikkat Edilen Unsurlar Nelerdir?

Ev alma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem kira öder gibi ev sahibi olma yöntemidir. Kişiler satın alacağı evler için belli miktar finansal destek yardımı alır. Bu yardım sayesinde evlerine kavuşur ve her ay kira öder gibi sahip olduğu evleri öder.
Kredilerin miktarını etkileyen faktörler arasında rayiç bedel ücreti de yer alır. Rayiç bedel ücreti hesaplaması sırasında, konutun şehir merkezi ile arasında yer alan mesafe göz önünde bulundurulur. Konutun metro, otobüs gibi ulaşım araçlarına olan mesafeleri göz önünde bulundurulur.
Taşınmaz için rayiç bedel belirlemesi sırasında hastane, alışveriş merkezi, okul gibi alanlar ile taşınmaz arasında yer alan mesafeler göz önünde bulundurarak hareket edilir. Ev alma işlemi sırasında mutlaka bilindik ve güvenilir yerlerden hizmet alınması gerekir.