Taksitle peşinatsız ev alma yöntemleri denildiğinde akıllara ilk gelen tercih banka kredileridir. Ancak bu yolun çok daha avantajlı vedüşük maliyetli alternatifi kredisiz ev alma yöntemleridir. Kredisiz ev almayöntemleriyle çalışan birçok firmanın amacı; insanların ev sahibi olması için ödemelerini daha kolay şekilde yapabilmelerini sağlamaya odaklanmalarıdır. Firmalar uygulamalarıyla birlikte ev sahibi olmak isteyen kişilerin işlerini kolaylaştırma adına çalışmalar ve yeni sistem modellerini oluşturmaktadır.

KREDİSİZ PEŞİNATSIZ EV ALIN

Taksitle ev alma,kredisiz ev alma yöntemleri arasında ön plana çıkan faizsiz ev alma yöntemleriyle ilgili hemen hemen ev almayı planlayan herkes tarafından bir araştırma yapılmıştır. Sistemegiriş yapmak için önce ev almayı planlayanlardan vade ve talep edilecek olan tutarın belirlenmesi isteniyor. Örneğin ayda 2.000 TL ödemeli ve 36 ay vade ile sisteme dahil olunur. Taksitlerin düzenli ödenmesi ile birlikte ev sahibi olmanın temelleri atılmış olunur. Sistem kaydı oluştururken kura ve kesin teslimat seçeneklerinden biri seçilir. Burada tercih hakkı müşterinindir.

TAKSİTLE EV ALMAK

Taksit ödemeleri konusunda herhangi bir gecikme yaşadığında banka kredilerine göre daha esnek bir durum oluşur. Banka kredilerinde gecikme faizi uygulanırken faizsiz ev sistemlerinde faiz uygulaması uygulanmamaktadır. Ayrıca inşaat şirketlerinin kendi projelerinde meydana getirdikleri kredisiz taksitle ev alma yolları da tercih edilmektedir. Burada inşaat firmalarının bünyesinde takdir edilen ödeme koşulları bazen müşterinin durumuna göre şekil alabiliyor. Taksit Tutarlarının Belirlenmesi Kredisiz ev alma yöntemlerinde faizsiz sistemlerin ödeme koşullarını tamamen müşteriler belirliyor.

PEŞİNATA GEREK YOK

Çünkü yapılacak ödemelere göre kişilerin dahil olacağı gruplar belirleniyor. Vade sayısınamüdahale etme hakkı bulunan müşterilerin taksit ödeme planlarına sonradan müdahale etme hakkıyla ister artırabilir isterse azaltabilir. İsterse ev almayı planlayan müşteri sistemden çıkma hakkınada sahiptir. Cayma durumunda ise ödenen taksit tutarlarının tamamı ödenirken sisteme kayıt olurken ödenen katılım payının geri ödemesi yapılmamaktadır. Bu koşullarla ilgili gerekli bilgiyi finansman şubelerinden detaylı alınması gerekmektedir. Şartlar firmaların yönetim koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Kredisiz konut finansmanı sağlayan firmalar arasında FuzelEv, Eminevim gibi yıllık cirosu fazla olan şirketler ön plana çıkmaktadır. Burada konut alacak müşterinin tercih edeceği firmanın sektörüne göre piyasa durumunu iyi analiz etmesi gerekmektedir.