Tapu devir işlemleri, mülklerin el değiştirmesidir. Bu devir, alım – satım yapan kişiler arasında olabileceği gibi, miras kalması sonucu da devir işlemleri yapılabilir. Tapu işlemlerinde yapmanız gereken şeyleri kısaca anlatalım ki, bu işlemler son derece basittir. Şöyle ki, Tapu Müdürlüğünün talep ettiği belgeleri tamamladıktan sonra Tapu harcı ve tapu döner sermaye bedelini ödemektir. Bu işlemleri yapınca Tapu devir sürecini başlatmış olursunuz. Bu süreç de 1-2 gün sürecektir.

Tapu Devir İşlemleri

Tapu randevu başvurusu için öncelikle 181 numaralı çağrı merkezi ya da web tapu sitesinden randevu alınmalıdır. Tapu devir işlemi için hem alıcı hem alıcı birçok evrak ibraz etmelidir. Bunlar;
– Temsil belgesi ve nüfus cüzdanı (mülkün sahibi ve alıcısının yahut yetkilendirdikleri temsilcilerin)
– Eğer cebri icra yoluyla satılmışsa, icra müdürlüğünün satış müzekkeresi
– Ortaklığın izalesi yolu ile satılmışsa, mahkeme müzekkeresi
– Bina tapusu işlemlerinde, zorunlu deprem sigortası
– Mülkün emlak vergisi değerini gösteren belge
– Vergi borcu olmadığının belgesi
– Bağlı bulunduğu belediyeden alınmış emlak vergisi değer belgesi
Sadece alıcının getirmesi gereken belgeler;
– Nüfus cüzdanı ,
– vekalet eden kişi emlakçıysa, emlakçı vekaletnamesi
Bu belgeler değişkenlik gösterebildiğinden güncel bilgiler için Tapu Kadastro Müdürlüğünün resmi internet sitesine göz atılmalıdır

Tapu Devir Masrafları

Tapu devir işlemleri için ödenmesi gereken 2 bedel mevcuttur. Birincisi, Tapu harcı, ikincisi döner sermaye harcı. Güncel Tapu devir bedelinin %4’lük kısmı Tapu harcı olarak ödenir. Bu bedel, %2’si alıcı, %2’si satıcıya olmak üzere pay edilir.

Birikimevim Türkiye’nin neresinde olursanız olun veya bütçeniz ne olursa olsun ev sahibi olmanızı sağlayan bir sistemdir ve gerek ev alımı gerekse de tapu devri gibi işlemlerde her bilgiyi sunar.

Faiz ve kredi derdi olmadan ev alma imkanı sağlayan Birikimevim ‘de ev almak için önce alınmak istenen evin bedelini belirlemek gerekir.

Bedel belirlendikten sonra herhangi bir peşinat talep edilmeksizin sisteme girişiniz yapılır. Ama peşinat yapılması, satın alacağınız eve daha hızlı sahip olmanızı sağlayacaktır.