Herkesin en büyük hayalleri arasında bir tapu sahibi olmak vardır. Herhangi bir taşınmazın hak ve borçlarının sahibine ait olduğunu gösteren belgeye tapu denir. İnsanlar ömürleri boyunca bir taşınmaz mülke sahip olmak için çalışırlar ve para biriktirmeye uğraşırlar. Ancak günümüz koşullarında bu durum oldukça zordur.

Hem gayrimenkul piyasası hem de insanların artan masrafları gayrimenkul sahibi olmak konusunda insanları farklı yollardan tapu sahibi olmaya yönlendiriyor. Senetle ya da banka kredisiyle satın aldığı gayrimenkulün kendi maliyeti ve faizi tüketicinin üzerine kâbus gibi çöküyor.

Tapu Sicili Nedir?

Tapu sicili, bir taşınmaz mülkün yüz ölçümünü, numarasını, parselini, sahibini, bulunduğu yeri gösteren belgedir.  Elinde herhangi bir yerin tapusunu bulunduran kişi o bölge için söz hakkına sahiptir bütün hakları ve borçları tapu sicilinde gösterilen ada sahiptir. Gayrimenkulün olmazsa olmazlarından olan tapu sicili, birçok vatandaşımızın sahip olmak istediği belgelerden biridir.

Vatandaşların herhangi bir mülkü üzerlerine alırken dikkat etmeleri gereken noktalar vardır aksi takdirde birikmiş paralarından olabilirler. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta bu taşınmazı üstünüze aldığınızın noter tasdikli belgesinin olmasıdır. Noter huzurunda gerçekleşen devir işlemi yapılırsa TKGM tapu parsel sorgu işleminde sorunsuz bir şekilde karşınıza çıkmış olur.

Parsel Çeşitleri ve Parsel Sorgulama

Parsel, gayrimenkulde ayrılmış sınırlandırılmış toprak parçasını ifade eder. Parsel sahibi tek bir kişi olacağı gibi birden fazla kişi de olabilir.  Bu kişiler gerçek veya tüzel kişiler olabilir. Parsel sorgu, bu taşınmazın üstünde söz hakkı olan kişi ya da kişilerin sorgusunu yapabilmeleri ve bilgi alabilmeleri demektir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ ne bağlı TAKBİS sistemi ile tapu sicili ve TKGM tapu parsel sorgu işlemleri ile mülke kolaylıkla ulaşılabilme imkânı sağlanır.

Birikimevim ile Tapu Sahibi Olmak

30 Yıllık tecrübesiyle birçok vatandaşı tapu sahibi yapan Birikimevim, her bütçeye uygun ev ile herkesin hayallerine kavuşması için fırsat veriyor. Üstelik kira öder gibi ev sahibi olabilme imkânı sağlıyor. Siz de hayalinize kavuşmak ve daha fazla bilgi almak için birikimevim.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.