Birim yapmanın yolu tasarruftan geçiyor. Para biriktirmek istiyorsanız mutlaka belirli bir düzen dahilinde tasarruf yapmalısınız, ancak bu sayede kısa sürede hatırı sayılır bir birikim yapabilmeniz mümkün hale gelebilir.

Kendinizi Hazırlayın

Tasarruf yapmaya başlamadan önce psikolojik olarak kendinize buna hazırlamanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü tasarrufu işkence haline getirmeden eğlenceli hale getirmenin başka yolu yok, kendinizi ve çevrenizi buna hazırlamalısınız. Tasarruf sonrası elde edeceklerinizi düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Fatura Harcamalarını Kısın

Harcamalarımızın büyük bir kısmı faturalardan oluşuyor. Belirli ölçüde tasarruf yaparak fatura tutarınızı azaltmanız mümkün olabilir. Örneğin dişlerinizi fırçalarken ya da duş alırken su kullanımına özen göstererek fatura tutarınızı düşürebilirsiniz. Gereksiz ışık kullanımı ve fazla ısı kullanımını düşürerek de faturalarınızı azaltmanız mümkün olabilir.

Eğlenceyi Kısın

Eğlence giderleri hesaplandığında hatırı sayılır bir harcama önümüze çıkıyor. Arkadaşlarla belirli aralıklarla yapılan aktiviteler, dışarıda yapacağınız her harcama sizi tasarruf yapmaktan alı koyacaktır. Bu nedenle eğlence giderlerine sınırlama getirmeniz gerekiyor. Dışarıda içeceğiniz bir çaya 5 lira vermek yerine evinizde daha az maliyetli çay saatleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede farkında olmadan istediğiniz miktarlarda para biriktirmiş olacaksınız.

Taşıt Maliyetlerini Azaltın

Eğer arabanız varsa, yakıt harcaması en büyük giderleriniz arasında yer alacaktır, buda tasarruf yapmanıza engel bir durum haline geliyor. Tasarruf yapmak için arabanızı mümkün olduğunca az kullanın ve daha çok toplu taşıma araçlarını kullanın ve yakın mesafelere yürüyerek gidin.

İkinci El Alın

Tasarruf yapmak için 2. el kıyafet ve eşya seçeneklerini değerlendirin. Bu sayede normal fiyatından daha uyguna istediğiniz şeyi alabilirsiniz, buda daha fazla tasarruf anlamına gelecektir. B şekilde kararlı hareket ederek kredisiz ev alabilirsiniz.

Gıda Alışverişlerini Düzene Koyun

Harcamalarınızın büyük bir çoğunluğunu gıda alışverişleri oluşturmaktadır. Gıda alışverişlerinizi mutlaka bir düzene koymalısınız, alışveriş öncesinde mutlaka;
İhtiyaç listesi hazırlayın
Aç iken alışveriş yapmayın
İndirimleri takip edin
İhtiyacınız dışında ve gereğinden fazla yiyecek almayın
Düzen dahilinde listenize uygun hareket ederseniz büyük oranda tasarruf yapabilirsiniz.

Yatırım Yapın

Tasarruf yapmak için, mutlaka yatırımlara göz atın. İnternetten kolaylıkla yatırım yapabilmeniz mümkün.

Kişisel Giderlerinizi Kısın

Kişisel giderlerinizi kısmanız size büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Ünlü bir markanın ürününe çok fazla para vermek yerine aynı ürünün daha ucuz olanını alarak tasarruf yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Harcamalarından Uzak Durun

Kredi kartı ile harcama yapmanız ipin ucunuz kaçırmanıza neden olabilir, bunun için bir süre kredi kartınıza veda edin. Ev alma yöntemleri arasında en önemli unsur tasarruftur bunu unutmayın.

Aile Giderleriniz İnceleyin

Tasarruf yapmak için sadece siz değil tüm ailenin giderleriniz incelemeniz ve kayıt altına almanız gerekiyor. Tüm aile bireyleri için gereksiz harcamadan kaçının.