Ev sahibi olabilmek birçok insan için bir hedef haline geldi. Herkes sanki bunun çalışıyor ve senetle ev seçeneklerini gözünden geçiriyor. Fakat birçok kişi tasarrufun neler değiştirebileceğinin farkında değil. İşte bu yazıda yapılacak tasarrufla ev almanız da nasıl büyük adımlar atabileceğinizden bahsedeceğim. Size o anlık çok ufak bir para gibi gözüken o miktarın yılsonunda ne kadar olabileceğini görünce şaşıracaksınız.

Oturma Odasında Yapılacaklar

Evin en çok vakit geçirilen yeri olan salonda tabi ki tasarruf yapmak için alınması gereken çok fazla önlem bulunuyor.

  • Öncelikle oturma odalarında tasarruflu ampuller kullanmak oldukça güzel bir tasarruf şeklidir. Ayrıca kullanmadığınız her an içinde ışıkları kapatmak oldukça etkili olacaktır.
  • Elektrikli ısıtıcı ve klima gibi ısıtıcılar kullanılıyorsa çalışır vaziyette iken pencereleri kapatmayı unutmayın ve mümkünse tasarruf ayarlarında kullanmaya özen gösterin.
  • Teknolojik alet alırken de tasarruf seçenekleri bulunan ürünleri tercih etmeniz de ilerisi için oldukça sürdürülebilir bir tasarruf süreci ilerletmenize yardımcı olacaktır.
  • Isıtmaya çalıştığınız odanın ısı yalıtımının bulunması güzel bir tasarruf sağlayacaktır.

Yatak Odalarında Yapılacaklar

Aydınlatma konusunda yine burada da tasarruf ampuller kullanabilirsiniz. Çocuk odasında kullanabileceğiniz aydınlatmaların da sensörlü olması ışığın gereksiz tüketilmesinin önüne geçecektir.

Yatak seçiminde baza tercih etmek alandan kazanmanıza ve dolap edinme fikrinizin azalmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca seçmiş olduğunuz dolabında aynalı olması ek bir ayna masrafından kurtulmanıza yardımcı olur.

Yatak odası için nevresim seçimi de ısı tutuculuğu açısından önemlidir. Bu sayede yakıt kullanımını dahi azaltabilirsiniz.

Mutfak ve Banyo Yapılacaklar

İhtiyacınız kadar yiyecek almak mutfağın en önemli tasarruf kuralıdır. Beyaz eşya alımında da A+, A+++ enerji sınıfı eşyalar ilerleyen süreçlerde de bütçenize büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca kullanılmayan elektronik aletlerin fişlerini çekerek gereksiz tüketime engel olabilirsiniz. Banyoda ve mutfakta su akıtan muslukları tamir ettirmenizi de önemli buluyoruz.

İşte yaşam alanlarınız da yapacağınız ufak ve basit tasarruf adımları ile sizde hayalinizde ki eve birkaç adım daha yaklaşmış olacaksınız. Ev alımı konusunda da dikkatli adımlar atabilir faizsiz ev gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.