Son zamanlarda birçok yeni evli çift senelerce kirada oturmak yerine, uygun kredi olanakları ile kira öder gibi faizsiz ev alma kararındalar. Peki, yeni evli çiftler konut seçerken nelere dikkat etmeli?

Borçlanma Kabiliyetine Dikkat Edin

Evinizi krediyle yolu almayı düşünüyorsanız borçlanma ve ödeme imkânlarınıza göre bir ev seçmelisiniz. Eve bir ayda gelen para miktarının yüzde otuzuna en uygun borçlanma seviyesi diyebiliriz. Misal vermek gerekirse çalışan iki eşin maaşlarının toplamı 4500 TL ise, aylık olarak yaklaşık 1500 TL olan bir ev kredisi tercihleriniz arasında yer almalı. Bu sayede ilerleyen zamanlarda borç ödemelerinde güçlük yaşama olasılığını en düşük seviyeye indirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Göre Bir Konut Seçin

Yeni evli çiftlerin faizsiz ev alırken yaptıkları en büyük hataların başında, ihtiyaçlarından daha büyük olan bir ev tercih etmek geliyor. Çocuksuz bir çifte için 1+1 veya 2+1 bir ev genellikle yetmektedir. Evliliğinizin ilk senelerinde daha küçük bir evde kalmayı tercih etmeli, aile daha sonra genişledikçe yeni olanaklar aramaya başlamalısınız. Zaman içinde yeni evinizi bırakıp üzerine biraz daha para koyarak daha büyük bir eve taşınabilirsiniz.
Ayrıca daha küçük olan bir ev tercih etmenin siz sağlayacağı imkanlar şunlardır:
Isınma
Elektrik
Aidat
Eşya
Sizleri bu masraflardan da tasarruf etme olanağı sağlar. Bu sayede oldukça kolay birikim yapabilirsiniz

Doğru Konumu Seçin

Seçeceğiniz evin bulunduğu konumu da son derece önemli. Eşlerin çalıştıkları merkezlere, toplu taşımaya, şehir merkezlerine daha yakın yerler tercih olunmalı ancak bu sırada bütçenizi de ayrıca düşünmelisiniz. Çocuk yapmayı planlayan yeni evli çiftler için bunlara bir de okula yakınlık maddesini koymalıdır.

Devlet Desteklerinden Faydalanın

Devlet yeni evlenen çiftlere ve ilk kez konut satın alacak olanlara birtakım destekler sağlıyor. Konut hesabı oluşturan ve bu sistemde 3 yıl boyunca kalan kişilere 15.000 TL’yi aşmamak üzere devlet katkısını sunuluyor. Üç yıl süresince hesabınızda biriktirmiş olduğunuz paranın %20’si kadar bir ödemeye sahip olabilirsiniz. Bu sayede işleriniz daha kolaylaşmış olacaktır.